Garip bir başlık oldu sanki ama daha uygun birşey bulamadım. Bugün uzun zamandır aklımda olan bir winform uygulamasını hayata geçireyim dedim o da ne bir baktım web web web yaza yaza winform nedir unutmuşum (sanki çok biliyordumda).  Neyse sabah erkenden kalkıp(pazar bugün halbuki, herkes yatıyor) başladım olaya. Yazdım yazdım, derken bir textboxun formun açılışında aktif olması ve form açıldığında barkod okuycunun verisini textboxa aktarma ihtiyacı duydum. İlk olarak formun load olayında textbox'ın focus() eventini çalıştırdım olmadı. Sonrasında birkaç kaynakta textboxı'n tabindex özelliğini diğer tüm kontrollerden düşük yaparsak otomatik olarak ona odaklanacağı yazıyordu onuda denedim o da olmadı. En son bir kaynakta formun shown eventinde textbox'ı focuslamam gerektiği yazıyordu onu denedim sonunda çalıştı.

Üst kısmın çoğu hikaye içerikli, çözüm alttaki paragrafta.

Sonuca gelirsek textbox'ı form açılışında focuslamak istiyorsak önce textbox'ın tabindex özelliğini diğer tüm kontrollerin tabindex özelliğinden düşük yapıcaz, sonrasında ise formun shown eventinde textbox'ın focus() metodunu çalıştıracaz.

Not: Ben bu projeyi Visual Studio 2010 ortamında Framework 4.0 ile geliştiriyorum o yüzden diğer versiyonlarda çok az bir ihtimalde olsa farklılık olabilir.